איך לבחור קבלן לפרויקט שיפוץ?

רכשתם דירה? מזל טוב!

יש סיכוי גבוה שהנכס שקניתם זקוק לשיפוץ או לרענון, מה עכשיו? איך מתחילים?

שלב ראשון - תכנון.

מחליטים מה מעוניינים לעשות בדירה, אילו שינויים נדרשים ומה מחליפים.

מייצרים טבלה וסדרי גודל של עלויות עבור כל פעולה. זהו שלב חשוב ביותר שכן יקבע את סדר גודל ההשקעה בשיפוץ. החלטות כמו החלפת מפתחי חלונות בבית, החלפת מטבח, שבירת קירות, החלפת צנרת וכד' הן אקוטיות, שכן קשה יותר ליישמן לאחר המעבר לדירה והן גם בעלות עלויות יחסית גבוהות.

מכינים יחד עם המתכנן/המעצב מכרז קבלנים הכולל גם כתב כמויות לעבודה וסט תוכניות לעבודה, בהתאם לשינויים והיקף השיפוץ הנדרש (תוכניות הריסה, בניה, חשמל, אינסטלציה, ריצוף, תקרה וכו').

מכרז הקבלנים חשוב ביותר וקובע בין היתר גם את תנאי העבודה ואחריות הקבלן. מלבד השיפוץ עצמו מתייחס המכר גם לתיקונים עם סיום העבודה ולאחר כניסת בעלי מקצוע אחרים כגון נגר או מתקינים אחרים, ואפילו לתיקונים כתוצאה מההובלה של הציוד שלכם לדירה.

מכרז מסודר ומקיף מפרט כמה שיותר נקודות על מנת שהכל יהיה ברור לשני הצדדים ויהיו כמה שפחות אי הבנות לאחר תחילת העבודה.

שלב שני - איסוף מידע

מחפשים קבלן/שיפוצניק מתאים לעבודה. בודקים המלצות ישירות על הקבלן - דרך חברים, משפחה שנעזרו ישירות וממליצים עליו, או בעלי מקצוע שעבדו איתו ואתם סומכים על שיקול דעתם.

מבקשים גם המלצות עקיפות - לראות דוגמאות לעבודות כדי להתרשם בעצמכם והמלצות מלקוחות אחרים.

לאחר שהתרשמתם מההמלצות ויש לכם כמה אפשרויות, נפגשים בשטח יחד עם הקבלנים ה"מועמדים למשימה".

ומה קורה אז?

הקבלנים בודקים את הנכס (חובה!) , המיקום, הסביבה, הנגישות, שואלים שאלות, עונים על שאלות והולכים לעשות שיעורי בית. אתם קובעים את הלו"ז - תאריך לקבלת הצעת מחיר עם תשובות מפורטות, ותאריך תחילת העבודה.

מה חשוב לבדוק עם הקבלן המועמד לתפקיד "הכוכב הבא"?

תהליך העלייה לרגל של הקבלנים לנכס שלנו הוא סוג של "אודישן" למשימה מורכבת.

בזמן הביקור כדאי לאסוף כמה שיותר מידע. חשוב מאד לבדוק ככל הניתן את ניסיון העבר שלו בעבודות מסוג דומה, את רמת הדיוק בעבודה, מידת האמינות שלו, מידת הקשב והתקשורת שלו מולנו, את הכשרתו המקצועית בתחום.

חשוב לבדוק האם נמצא בשטח כל הזמן ומי הצוות שלו, האם קבוע, מה הזמן המוערך שלו לעבודה והאם זמין לתחילת עבודה בתאריך המבוקש.

ניתן ואף רצוי לשאול אותו שאלות ענייניות. מתשובות הקבלן ניתן ללמוד לא מעט על מידת המקצועיות שלו ועל נקודות חשובות גם עבורכם בשיפוץ. לכל קבלן יש רגישויות בנושאים שונים ועל כן גם יוסיף לכם מידע חשוב להתייחסות בהמשך.

נושאים שבהם חשוב לכם להתייעץ, כדאי לתשאל את כל הקבלנים. כך תוכלו להשוות את אותו העניין בין הקבלנים השונים ולקבל תמונה שלמה יותר על העניין עצמו, ועל התייחסות הקבלנים לנושא.

גמישות מסוימת נדרשת מכל הצדדים: יש לקחת בחשבון שתמיד עלולות לצוץ הפתעות שלא ידעתם עליהן ולא צפיתם אותן, והן עלולות לשנות את התכניות (למשל, עמודים קונסטרוקטיביים שנחשפו ואין להזיזם ללא אישור קונסטרוקטור, פער בין המידות בשטח למידות בשרטוטים המצויים בידכם, שינויים בגובה התקרה אחרי פירוק הנמכות קיימות, ועוד ועוד).

עם קבלת הצעת המחיר, חשוב לא להתפתות בהכרח להצעה הזולה ביותר. מדובר בשקלול פרמטרים וחשוב להתייחס לכולם לפי סדר העדיפות עליו החלטתם מראש.

מומלץ ואף רצוי לשתף בתהליך את המעצב.ת, שכן הניסיון וההבנה המקצועית שלהם בכל הנוגע לעבודת הקבלן, יכולים להעניק לכם חוות דעת משמעותית בהחלטה. בנוסף, הם אלה שיעמדו עמו בקשר רציף בזמן העבודה ויוודאו שדברים מתבצעים בהתאם לתכניות. יתר על כן, גם אם יתבצעו שינויים בשטח, הם יבוצעו על הצד הטוב והנכון ביותר, הן בהיבטים המקצועיים והן בהיבטים האסתטיים, עד לקבלת הנכס שלכם במצב ובזמן הרצויים וללא דאגות וכאבי ראש מיותרים.

בהצלחה!

ואם עדין יש לכם שאלות, פנו אלינו ונשמח לענות.

אסנת ברק וליאת דרור

#עיצובפנים #שיפוץ #קבלן #מכרזקבלנים #תכניותעבודה #בניה

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Black Round
Contact Us
 ©
  ליאת דרור       אסנת ברק
054-7500239       052-5949771
          osnat.barak@outlook.com       liatdror@outlook.com