איך לצלוח שיפוץ בשלום - טיפים שיעזרו לכם להיערך לשיפוץ

שיפוץ הוא תהליך לא פשוט. מעורבים בו הרבה כסף, זמן, אנשי מקצוע ואמוציות.

בין אם קניתם דירה לשיפוץ, או שאתם משפצים את דירת המגורים הנוכחית שלכם, המטרה היא למקסם את תקציב השיפוץ בצורה מיטבית, לקבל תוצאה איכותית התואמת את הצרכים שלכם, במינימום זמן ולא פחות חשוב - בתהליך נעים ככל האפשר.

אספנו עבורכם טיפים חשובים על בסיס העבודה והניסיון שלנו שיעזרו לכם לעבור את התקופה הזו בצורה הטובה ביותר:

1. תכנון, תכנון ושוב תכנון - ככל שנרכז ונדייק מראש כמה שיותר מידע כגון - הפעולות הנדרשות, כמויות חומרים, הצעות מחיר מבעלי מקצוע, כך נצמצם את אי הוודאות ואת החורים שיווצרו בתקציב. יש לקחת בחשבון שתמיד יהיו הפתעות. עם פירוק רצפות, חיפויים או קירות תמיד מוצאים דברים לא צפויים. הכוונה היא לצמצם את אלו למינימום ובמקביל להשאיר תקציב בצד לטובת התקלות שיצוצו.

2. בחירת קבלן - הקבלן הוא גורם משמעותי בשיפוץ. איכות, לוח זמנים ותקציב - כל אלה תלויים בו. יש לבחור בקפידה את הקבלן המבצע. כתבנו על זה בפירוט בכתבה נפרדת.

3. שכנים - על מנת לשמור על יחסי שכנות טובה, לפני שיפוץ ובמיוחד בבנין משותף מומלץ לתלות מודעה עם הסבר על לוחות הזמנים ואיך ניתן להשיג אתכם במידת הצורך. בנוסף יש לדאוג לניקיון השטחים המשותפים. יש ביניינים בהם מוכתבים כללים ברורים לגבי התנהלות שיפוץ, ויש לעמוד בהם.

חשוב לדרוש מהקבלן במסגרת החוזה לעמוד בכל הדרישות שלכם בעניין זה.

4. חוזה מפורט עם הקבלן - החוזה צריך לכלול כמה שיותר פרטים. כתב כמויות מפורט ככל שניתן, תיאור העבודות והחומרים, לוחות זמנים, תנאי תשלום מפורטים, אחריות וביטוחים. ככל שהפירוט בהסכם יהיה גדול יותר ייחסכו בהמשך ויכוחים בהמשך לגבי פרטי העבודה והתשלום.

5. תנאי תשלום - בכל עבודה שמתבצעת, ובכל שלבי העבודה עם הקבלן יש להסכים מראש על תנאי התשלום. התשלום אמור להתבצע עם סיום אותו שלב. במידה ונדרשים חומרים (כמו במקרה של עבודות חשמל למשל) יש לחלק את התשלום בין תחילת וסיום השלב. תדאגו לכך שהתשלום יתבצע בפועל עם סיום השלב לשביעות רצונכם המלאה.

6. החלטות בשטח - תוך כדי עבודה תמיד עולות שאלות והתלבטויות שיש לקבל עבורן החלטות מיידיות כדי להמשיך בקצב עבודה תקין. בקשו מהקבלן לעדכן אתכם או מי מטעמכם בכל פעם שעולה אצלו שאלה שכזו. חשוב שהקבלן לא יקבל על דעת עצמו החלטות בשטח ויעמיד אתכם בפני עובדה. לכל החלטה של חומר או צורת יישום יש לעתים השלכות מבחינת השימוש בחומר, התוצר הסופי, ו/או האסתטיקה.

7. אל תפחדו משינויים בתכניות (וגם אל תגזימו) - לעתים תוך כדי עבודה והתבשלות בתהליך דברים נראים אחרת ממה שציפינו. לעתים עולים רעיונות נוספים במהלך העבודה. התייעצו עם אנשי המקצוע על מנת לבצע החלטות מושכלות. הנכס הוא שלכם ואתם צריכים להיות שבעי רצון מהתוצרים. עקבו אחרי התפתחות העבודות בשטח והסדירו מראש עלויות של שינויים כאלו ואחרים (מחיר של עבודות שונות לפי מטר או לפי יחידה). יש להעלות שינויים כאלו על הכתב על מנת שכל שינוי יהיה ברור לכל הצדדים מאחר ואינו מופיע בתכניות המקוריות.

8. ריהוט והלבשת הבית - השאירו מראש תקציב הגיוני לריהוט, תאורה והוצאות נוספות של הלבשת הבית. נעים להיכנס לבית שהוא כבר מוכן וגמור. לעתים דברים שלא נעשים מיד עם השיפוץ נדחים ולא נעשים בכלל (לא חסרות דירות שחוט החשמל עם נורת הליבון עדין מתנוסס במקום גוף תאורה מתאים.

9. נוכחות בשטח - זה הנכס שלכם, בקרו בשטח (או מי מטעמכם) ככל האפשר. שאלו שאלות, וודאו שהכול מתנהל על פי התכניות. הקבלן יעבוד ביתר דיוק ורצינות ואתם תוכלו לשים לב לליקויים או לדברים שמטרידים אתכם ולברר לגביהם בזמן אמת.

אם אתם לקראת שיפוץ, ויש לכם שאלות נוספות או התלבטויות נשמח לעזור.

בהצלחה!

#תכנוןשיפוץ #טיפיםלשיפוץ #קבלן #שיפוצים

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Black Round
Contact Us
 ©
  ליאת דרור       אסנת ברק
054-7500239       052-5949771
          osnat.barak@outlook.com       liatdror@outlook.com